Енергогарант - надійні джерела
резервного електропостачання

Як вибрати автоматику для генератора

Автоматичний запуск генератора – навіщо це потрібно?

Бувають випадки коли Вас немає вдома, у Вас є генератор, але запустити його нема кому - ось це якраз той випадок. Або вночі в мороз, щоб запустити електростанцію, потрібно йти на вулицю, а коли мережа відновиться як Ви дізнаєтеся, що вже можна заглушити? Мережа вже буде, а генератор продовжить працювати. Це також вирішується автоматикою.

Отже. Коли потрібно автоматизувати процес запуску електрогенератора ми встановлюємо на нього автоматику запуску та введення резерву. Вона вмієавтоматика запуска генератора моніторити напругу в основній мережі і проводити запуск генератора, а потім підключити Ваш будинок до генератора. І зворотний процес відбудеться при відновленні живлення в основній мережі, автоматика перевірить напругу і при його стабільності перемкне будинок на живлення від мережі, а сам генератор зупинить.

Це основне завдання систем автоматичного запуску, простіше кажучи, яке дає комфорт і забезпечує життєдіяльність покладеного на неї обладнання. Хоча тільки цим не обмежується, ще є маса додаткового функціоналу, що підвищує як якість, так і умови експлуатації обладнання.

Автоматичний запуск генератора - функціонал та різновиди.

Основна функція АВР - автоматичне введення резерву - це запустити генератор і зупинити його в залежності від зовнішніх факторів.

автоматика для дизельгенератора

Але крім цього автоматика вміє:

 • утримувати заряджену акумуляторну батарею;
 • вимірювати напругу в міській мережі та відпрацьовувати аварійні ситуації, сплески та провали напруги;
 • вимірювати напругу та частоту працюючого елетрогенератора та зупиняти двигун у разі виходу за встановлені межі;
 • підраховувати час роботи електрогенератора;
 • керувати стартером із програмованою кількістю проб пусків;
 • керувати повітряною заслінкою двигуна;
 • керувати паливним клапаном та глушаркою;
 • організувати синхронне керування з джерелом безперебійного живлення або інвертором напруги;
 • захищати генератор від перевантажень;
 • дистанційно керувати генератором за допомогою GSM;
 • індикація параметрів та налаштувань.

автоматический запуск генератора

Автоматичний запуск генератора - як вибрати?

Вибір автоматики на ринку України досить широкий, на сьогодні надано зразки як вітчизняного, так і імпортного виробництва. Ви можете знайти і просто контролери для самостійного складання, і комплектні пристрої, а також замовити повний комплекс послуг з автоматизації бензинового або дизельного генератора.

Ми пропонуємо комплексну послугу з автоматизації, вона включає допомогу у виборі генератора, автоматики, огляду місця встановлення, визначенні необхідного алгоритму роботи, набору додаткових функцій. Весь цей комплекс обговорюється та підбирається оптимальний варіант рішення.

Є кілька питань, які потрібно визначити:

 1. Основна мережа - вона може бути як трифазна так і однофазна, від цього залежить фазність автоматики.
 2. Номінал вступного автомата, він стоїть зазвичай до лічильника електроенергії, нам потрібно буде знати його номінал при виборі моделі автоматики.
 3. Тип вступного автомата - це автоматичний вимикач або диференціальний автомат.
 4. Якість основної мережі - чи спостерігаються провали або сплески напруги.
 5. Марка і модель генератора.
 6. Місце встановлення автоматики.
 7. Місце встановлення генератора.
 8. Можливість прокладання кабельної магістралі між вступним щитом та автоматикою, автоматикою та генератором.
 9. Додатковий функціонал - ну загалом що Ви чекаєте від автоматики чи генератора загалом.

автоматика для генератора

Це основні питання, отримавши відповіді на які можна оптимально підібрати автоматику у нього..

Окремо варто зупинитися на питанні про однофазний електрогенератор і трифазну мережу. Це найчастіше питання. Багато електриків рекомендують встановлювати на трифазні мережі та трифазні генератори, але це не зовсім так. Часто в будинку немає трифазних навантажень або ті, що є можуть і не працювати, коли немає основної мережі, ось у такому випадку ми рекомендуємо встановлювати однофазні генератори. А автоматичне введення резерву підключить все навантаження в будинку до однофазного генератора, і таким чином всі прилади будуть заживлені. Також це вирішує дуже важливу проблему зі стартовими потужностями насосів, холодильників, кондиціонерів.

Адже якщо водяна насосна станція потужністю 1,5 кВт і при старті їй потрібно 4,5 кВт вільної потужності, а генератор встановити трифазний 6 кВт, у якого на одну фазу всього 2 кВт доводиться, то дана схема не працездатна, через перекос навантаження, що приведе в кращому випадку до відключення генератора, а в гіршому - до виходу його з ладу та/або пошкодження підключеного обладнання в інших фаз генератора - це називається перекіс фаз.

При перекос фаз напруги на навантаженій фазі просідає, а на двох інших зростає аж до лінійної напруги, тобто до 400В. Від чого практично не можна захиститись і велика ймовірність поломки підключеного обладнання.

Ось як виглядає схема підключення однофазного генератора до трифазної мережі:

схема підключення однофазного генератора до трифазної мережі

Найчастіше на об'єкті, що вже діє, немає можливості виділити резервовані навантаження, і для цього ми розробили спеціальний пристрій для відключення не бажаного споживача при роботі генератора. Цей пристрій встановлюється в основному на щиті або поверховому щиті і не залежить від автоматики. При роботі від генератора цей варіант рішення дозволяє автоматично відключати потужних споживачів під час роботи будинку від генератора. Тобто, кондиціонери, котли електричні, бойлери, електричне опалення - ми можемо виключити з роботи малопотужного генератора.

Ось схема реалізації такого рішення:

Крім цього, навіть якщо виділити не бажані навантаження, то може залишитися ймовірність перевантаження генератора, оскільки автоматика не передбачає відключення не потрібних споживачів без відома людини, і включить все, що працювало до зникнення мережі, тим самим може бути допущене перевантаження. Так само часто генератор встановлюється досить віддалено від будинку і мешканці не знають, що основної мережі немає і працюємо на генераторі, тим самим включаючи потужні прилади можуть допустити перевищення потужності генератора. Для таких ситуація ми розробили і вже багато років встановлюємо активний захист генератора від перевантаження. Нижче схема:

схема активной защиты генератора от перегрузки

Як бачите у схему додався блок активного захисту від перевантаження. Він вимірює потужність споживану від генератора і у разі перевищення встановленого порога відключить споживачів на 30 сек. Що дасть знати користувачеві про необхідність зменшити навантаження, вимкнути зайві прилади. Тим часом, генератор не зупиняється, автоматичний захисний вимикач спрацювати від перевантаження не встигне і аварійний режим генератора не настане. Після закінчення 30сек після відключення навантаження генератор підключиться до споживачів і продовжить роботу.

Вище представлені схеми реалізації нестандартних рішень. Хоч вони і часті, але слід зазначити і стандартні схемні рішення.

Однофазна мережа та однофазний генератор:

схема захисту генератора від навантаженняУ такій схемі також можна встановити блок активного захисту генератора від перевантаження.

І схема для трифазної мережі та трифазного генератора:

схема для трифазної мережі та трифазного генератора

Блок активного захисту генератора від перевантаження - це опція, що включається в комплект автоматики за домовленістю в момент оформлення замовлення автоматичного введення резерву.

Номінал вступного автомата.

Це визначальний чинник потужності автоматики. Як правило силова частина автоматичного введення резерву підбирається таким чином, щоб їїавтоматический ввод резерва параметри не були нижчими ніж струм вступного автомата, чим і обмежується максимальна транзитна потужність силових ланцюгів.

Наприклад. Якщо на автоматичному вимикачі у вузлі обліку стоїть автомат ABB C40, це означає, що транзитна потужність АВР має бути не менше 40А. Установка АВР з меншою потужністю ніж номінал вступного автомата може призвести до перевантаження силової частини автоматики і призвести до перегріву струмопровідних частин і поломки. Тому наполегливо рекомендуємо не нехтувати цим правилом.

У виняткових випадках, коли вступний автомат має завищений номінал, і споживання значно нижче, ніж номінал вимикача, тоді після відповідних вимірів реальної споживаної потужності протягом кількох діб можна прийняти рішення про встановлення автоматичного введення резерву потужністю відповідної вимірів із запасом +25% і найближчим технічним номіналом.

Тип вступного автомата, це автоматичний вимикач або диференціальний автомат.

Дуже важливо визначити, якого типу у Вас встановлений вступний автомат, або це автоматичний вимикач або диференціальний автоматичний вимикач. У першому випадку проблем з підключенням немає, а от якщо дифф-автомат - тоді будуть проблеми після установки автоматики пов'язані з тим, що нульовий провідник ми не комутуємо і дифф-автомат на вводі спрацьовуватиме при перемиканні АВР на генератор. Є різні шляхи вирішення такої проблеми: можна замінити цей дифф-автомат на звичайний, а його перенести за схемою після автоматики генератора. Або встановити 2-х полюсну автоматику для однофазних мереж і 4-х полюсну для трифазних, але це вкрай обмежує вибір контролерів, оскільки рідко коли застосовується і немає широкого вибору комплектуючих.

Тому якщо у Вас встановлений у вступному щиті дифф-автомат - зверніться до нас за пошуком оптимального рішення.

Якість основної мережі, чи спостерігаються провали чи сплески напруги.

Навіщо нам знати про якість напруги у мережі? Справа в тому, що якщо напруга в мережі коливається і виходить за певні рамки, то це може бути проблемою в роботі автоматичного введення резерву і передбачливо ми обов'язково дивимося на цей параметр.
При заниженій напрузі силова частина АВР може вийти з ладу, при підвищеному також. Контролер АВР також налаштований на певні пороги, і при виході за ці пороги відбуватиметься запуск генератора, при тому що насправді мережа не відключалася - це помилковий пуск.
Ось ці дві проблеми вимагають свідомо знати про стан мережі, щоб уникнути проблем у майбутньому.

автоматика для дизельгенератора вибрати

Марка та модель генератора.

Це логічне питання, щоб підібрати автоматику, яка Вам підійде, потрібно знати марку і модель електрогенератора, оскільки у різних типів генераторів по-різному організоване управління і ми повинні це врахувати.

Місце встановлення автоматики.
Місце встановлення генератора.
Можливість прокладання кабельної магістралі між вступним щитом та автоматикою, автоматикою та генератором.

Питання які впливають як на вибір автоматики так і на складність монтажу, та й частково на можливість встановлення в принципі. Автоматика може бути встановлена як у приміщенні так і на вулиці, за віддаленням від генератора також значення не має, за винятком довжини сигнального кабелю, який не бажано не перевищувати більше 50м у стандартній комплектації, якщо Вам необхідно покрити більшу відстань, то повідомте нам про це, у нас є для цього варіант рішення.
Також від типу автоматики залежить кількість необхідних сигнальних ліній, воно може бути від 2-х жил до 10-ти жил. А також паралельно сигнальному укладається силовий кабель - його перетин вибирається відповідно до потужності генератора та довжини магістралі.

Але іноді немає можливості прокласти кабель, тоді потрібно шукати варіанти. Вихід є завжди, при неможливості вирішити проблему сигнального кабелю від автоматики до генератора є рішення з установкою віддаленого радіо-керування.

Найпоширеніші варіанти розташування автоматики та генератора:

1. Блок автоматики встановлюється у безпосередній близькості до вузла обліку.

2. Блок автоматики встановлюється біля електрогенератора.

авр генератора

3. Блок автоматики встановлюється біля основного розподільчого щита.

щит авр

4. Блок автоматики встановлюється біля електрогенератора.

авр

Це найпоширеніші схеми установки, але якщо Ви не знайшли свій варіант, то можете до нас звернутися за консультацією, думаю ми зможемо знайти компромісне рішення..

автоматика для электрогенератора

Додатковий функціонал, ну загалом що Ви чекаєте від автоматики чи генератора загалом.

Вище вже згадувалися блоки захисту від перевантаження або пристрою для вимкнення непотрібного навантаження. Це все додатковий функціонал, що підвищує якість використання електрогенератора. Крім цих пристроїв ми виробляємо GSM-модулі контролю та управління. Такий блок дозволяє моніторити в режимі реального часу наявність напруги в основній мережі, знати, коли Ваш генератор запустився, отримувати інформацію про стан автоматики. А також увімкнути/вимкнути автоматичний режим генератора.

Також ми організовуємо спільну роботу джерела безперебійного живлення або інвертора та електростанції, але це рішення залежить від функціоналу ДБЖ/інвертора, якщо в ньому є вихід управління генератором, то це вирішується досить просто, і автоматика генератора керуватиметься сигналом від інвертора. Функціонально, за відсутності основної мережі, коли інвертор працює на акумуляторі та акумулятори в нормальному, не розрядженому стані, то генератор не працює, а при розряді АКБ генератор заведеться і будете окрім живлення споживачів ще й заряджати акумулятори підключені до інвертора.

Вот один из вариантов совместной установки инвертора/ИБП и электрогенератора:

спільне встановлення інвертора/ДБЖ та електрогенератора

Крім вищевикладених опцій, ми готові реалізувати будь-яку ідею. Але за однієї умови - якщо бачитимемо перспективу довгої та надійної експлуатації.

І ще одне питання, на якому варто зупинитися. Це стабілізатори напруги та електростанція.

стабілізатори напруги та електростанція

Ми рекомендуємо встановлювати електрогенератори ланцюгом після стабілізаторів напруги. Як правило, сучасні генератори видають досить якісну напругу і стабілізувати їх немає ні сенсу ні можливості. Справа в тому, що при включенні стабілізатора по виходу електрогенератора виникає взаємозв'язок у роботі системи автоматичної стабілізації напруги в електрогенераторі та стабілізатора мережевої напруги, що призведе до значних коливань напруги, яка генерується, і аварійної ситуації. Також часто виробники стабілізаторів напруги обмежують частотний діапазон своєї продукції і можливість нормальної спільної роботи досить мала. Тому зверніть на це увагу заздалегідь і не допускайте помилок у проектуванні силових схем електроживлення будинку, офісу, виробництва..

Висновок.

У цій статті було викладено основні тези щодо вибору автоматичного запуску та введення резерву для бензинових та дизельних електростанцій, дані тези напрацьовані роками роботи фахівців ТОВ "Енергогарант", засновані на досвіді та практиці реалізації сотень об'єктів.

Якщо у Вас виникли питання задавайте їх будь-яким доступним способом.

З повагою, ТОВ "Енергогарант"